Barkod Nedir, Barkod Nasıl Basılır, Barkod Numarası Nasıl Alınır?

Barkod ve ya barkot değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan ve verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir. Barkod, değişik kalınlıktaki çizgilerden ve bu çizgiler arasındaki boşluklardan oluşur.

Barkod ile stok kodu, seri numarası, personel kodu gibi bilgilerin gösterilmesi sağlanabilir. Bu bilgilerin bilgisayara klavye aracılığı ile girilmesi zaman alıcı ve yorucu olmaktadır. Ayrıca bu yöntem pek sağlıklı olmamaktadır. Çünkü veriler girilirken hata yapılma olasılığı fazladır. Bu hata oranını ve harcanan zamanı azaltmak için barkodlar ve barkod okuyucular kullanılır

Eğer üretici firma veya ithalatçı ancak  paketlemeyi burada yapıyorsanız, ürünlerinize standart barkod almanızda, ürünün tek bir kimlikle tanınmasında önemli bir rol vardır. Özellikle  ihracat yapıyor ve ürünleriniz perakende sektörde satılıyor ise EAN-13 tescilinizi  yaptırın. Ürünlerinizi etiketleme de kullanacağınız termal barkod etiket yazıcıbarkod etiket ve wax/resin ribon seçiminde firmamız size yol gösterecektir.

EAN başvurusunu ilk kez  yapıyorsanız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine  bağlı, Milli Mal Numaralandırma Merkezine kayıt işleminizi yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli belgeler:

  • TOBB matbu evrakları (Başvuru Formu, Danışman Firma ile yapılan Anlaşma Taahütnamesi,  TOBB ile yapılacak noter tasdikli taahütname)
  • Ticaret Odası Faaliyet Belgesi
  • Kayıt için Aidat Makbuzu
  • Önceki yıla ait gelir tablosu
  • Vergi Levhası Fotokopisi

Detaylı bilgi için: http://tobb.org.tr/

Reşitpaşa Mah.Kongre/Cengiz TopelCad. No:21/1 34467 Sarıyer/İSTANBUL

(Borsa İstanbul ve İstinyePark’a yakın mesafedeyiz) Tlf:(212) 323.39.91 - Gsm:(543) 457.25.79